Biography

Příběh

4BeCome1

Pod jménem 4BeCome1 můžete najít pražského DJe Ketana, který v roce 2014 založil i stejnojmenný DJ live projekt a od roku 2016 ho tedy hledejte na lineupech pod oběma jmény, s hudebníky i bez nich.

Sledujte můj Facebook

FacebookYouTube

 

S live projektem, ale i samotného, jste ho mohli potkat na nespočtu hudebních událostí napříč celou naší republikou a občas i v zahraničí, na festivalech jako např. Mácháč, Open Air festival (Panenský Týnec), Sázavafest, United Islands of Prague, Votvírák, Air a Sun festival, Beats for Love, Mezi Ploty, Metronome festival Prague, lokálních festivalech, nebo ve vyhlášených českých klubech od Chapeau Rouge, přes Roxy, Cross a Duplex, až po pláže v Chorvatsku, nebo undergroundové kluby v Polsku a na Slovensku.

Jeho vlastní eventy menšího charakteru a projekty, které neúnavně pořádá již mnoho let především v Praze, jsou vždy zárukou zajímavého hudebního zážitku. Je také autorem mnoha originálních party konceptů a spolupracuje s různými organizacemi napříč celou naší republikou.

Osobitý mix Deep, Tech, Latino, Minimal a Dub House music v jeho podání si nespletete. Stále častěji ho ale můžete potkávat i na akcích, kde uslyšíte Techno a ve velké míře i ElectroJazz/Soul/Funk/Alternativu, Belaric a Chill music.

Úspěšně se podílí na realizacích workshop a zážitkových zón na vybraných českých festivalech a v roce 2021 se stává lektorem hudební školy VIP4YOU, kde po boku členů českých kapel vyučuje klasický DJing. Ketan je kromě jiného zakladatelem DJské skupiny CRW DJS,

DJ Live projekt

Spojení živých hudebníků a jeho kreativní DJské práce dalo vzniknout projektu 4Become1 (dříve Ketan&Band). Jeho cílem bylo nabídnout veřejnosti profesionální vystoupení, které by vybočovalo z řad klasických DJs setů. Což se mu, díky skvělým vstupům live hudebníků, daří!

Postupně se ke spolu-zakládajících členům, kterými byli multiinstrumentalista Flautistar (příčná flétna, dechové nástroje, samplery) a Rishin (perkuse), přidal běloruský hudebník Bohdan Skibinskyy (klarinet, sax, flétna), ale i další hostující hudebníci. V roce 2017 rozšiřuje řady perkusový guru, brazilský Dudu Morais, který se záhy stává jeho nejčastějším doprovodem.

Slyšet ho ale můžete v doprovodu i dalších hudebních kolegů, Mcs a vokalistek s kterými experimentuje již od roku 2006, kdy Mc Katrin alias K3N (RU) byla se svým drsným štěkavým projevem po jeho boku nejdéle. Dále s ním potkáte hudebníky jako Bongoman Rafael (perkuse), Rich.Fd (sax), Filip Markes (sax) a mnoho dalších.

Historie

Všestranný DJ hrající převážně funky/tech/deep/tribal/latino/dirty/minimal/dub a classic House, Techno, ale také Lounge music jako např. Nu-jazz, electro swing/jazz/soul/funk a hiphop s prvky jazzu, Trip Hop, Slow-Mo, Belaric ad..

Jeho slabost pro house music 90´ a 20´let dala vzniknout jeho pravidelným večerům RETROSPECTION!!NIGHT, na které si zval po více jak 4 roky hosty nejrůznějších hudebních stylů jak z Čech tak i ze zahraničí. Byla to jeho první dlouhotrvající pravidelná noc. „Retronight“ jste mohli pravidelně navštěvovat v pražském paláci Akropolis a v musicpubech Lemirage. V roce 2012 Ketan s RetroNight skončil a již se plně věnoval jen akci GTFCKD (Get-F*ck*d). Ta se po úspěšné premiéře v září roku 2010 rozšířila na GTFCKD Djs Marathon na který zval několikrát do roka desítky Djs. Putovní marathon, který se, mimo jiné, snažil dokázat, že užívat si taneční akce již od odpoledních hodin, není nic neobvyklého. Obě tyto akce již nepořádá. V roce 2015 se do Akropolis vrací, se svou novou pravidelnou akcí MoOn:Sherry. Na jaře roku 2020 s ní ale končí, stejně jako své 10 leté působení v tomto pražském legendárním prostoru. Další pravidelný večírek vzniká v roce 2016 v návaznosti na MoOn:Sherry pro klub Radost FX a dostavá jméno MoOn:FX. Ta ale po čtyřech vydání končí.

Poprvé se za DJský pult (tehdy osazený ještě obyčejnými CD přehrávači zn. Technics) postavil na přelomu roku 1997/98. Už ale mnohem dříve (95/96) zkoušel hrát na diskotékách a lokálních akcích, kde se seznamoval s triky míchání dvou skladeb dohromady pomocí přehrávače kazet (dvojčete), čímž tehdy bavil slušně navštěvované a hudebně nezařaditelné večírky. Bylo to šílené, ale naopak nezapomenutelné v celém slova smyslu. Experimenty s tehdy pro něj absolutním neznámem v podobě D´n´B a kolekcemi hardcore techna Thunderdome (které už pouštěl ze zmiňovaných CD přehrávačů) lidé jednoduše hltali. V momentě kdy se jeho hudební zaměření začalo tříbit, začal již na profesionálních gramofonech pilovat ten pravý DJing a poznávat kouzlo mixu. Až v roce 2009/10 postupně opouští gramofony a začíná aktivně využívat profesionální Djské CD přehrávače a digitální mašinky. Pro pocit, že s sebou něco vozí (když už to nebyly vynily), přechází z CDs na flash až v roce 2016.

Dříve Ketan vystupoval jako člen různých neúspěšných a nefungujících crew a uskupení. Sám se začal prezentovat až od roku 2006. Od poloviny následujícího desetiletí průběžně experimentoval s vokalistkami, z nichž Mc Katrin alias K3N (RU) zůstala jeho hudební partnerkou nejdéle (2006-2009). Od roku 2009 Ketan spolupracoval s vynikajícím perkusistou a bubeníkem Rishinem a s flétnistou a multiinstrumentalistou Flautistarem, kteří s ním vystupovali live na ne-jen jeho rezidentních večerech a skvěle doplňovali jeho DJské sety. Na jaře roku 2010 vzniká za podpory těchto dvou skvělých hudebníků projekt Dj Ketan with Band!, což byl v té době stále jen „pracovní název“ celého uskupení a to kvůli velmi dlouhému názvu, v případě hraní všech 3 členů. Jejich společná premiéra na Electro scéně festivalu United Islands of Prague v Mánesu byla nezapomenutelná. Jeho dalšími hudebními kolegy se v druhé polovině roku 2012 stávají skvělý jazzový trumpetista ze Spojených států Tom Levecchia, který vystupoval s projektem jen velmi krátce a úžasný běloruský hudebník Bohdan Skybinskyy hrající na různé dechové nástroje, včetně klarinetu a zobcové flétny, které jsou jeho dominantou. V roce 2013 jste mohli Ketana potkávat v doprovodu dalších skvělých perkusionistů, jimiž jsou Dan Petkevič a Jan Stiborek z hudebního uskupení U-Prag (v té době již zakládající člen Rishin s projektem prakticky nevystupuje) a posouvají celý projekt ještě dál. Jan a Dan vystupují s projektem velmi málo a jen na vybraných akcích. V roce 2017 rozšiřuje tým brazilský perkusivní guru Dudu Morais, který perfektně vyplnil místo po chybějících perkusácích a záhy se stává se Skybinskyym jeho nejčastějším doprovodem.

Tím se projekt konečně ustálý a v prosinci 2014 dostává oficiálně jméno 4Become1.

V roce 2018 je pevným základem projektu 4Become1 DJ Ketan, Skibinsky (clarinet/flute/sax/samplers) a Dudu Morais Drums. Ostatní hudebníci vystupují s projektem na vybraných akcích. Je to z důvodu velkého profesního vytížení všech spolupracujících kolegů.

Nicméně jsou to právě oni, živý hudebníci, jenž z DJ setů 4BeCome1, dělají naprosto jiný hudební zážitek.

Ketan aka 4BeCome1 si za dobu svého působení na taneční scéně zahrál na velkém množství akcí, které by už dnes ani nebylo možné spočítat. Čechy má procestované všemi směry a v Praze je jen málo klubů, kde ještě nehrál. Mnohokrát zavítal se svou energickou show na letní hudební festivaly, lokální open airy, nebo i za hranice (Slovensko, Polsko, Chorvatsko). V roce 2009 se zúčastnil také djské soutěže DJ Masters, kde postoupil do semifinále mezi 26 nejlepších ze 100 zúčastněných a skončil v první desítce.

MoOn:Sherry

Nový pravidelný večírek, který Ketan pořádá opět pro legendární pražský palác Akropolis (jako v dřívějších letech Retro:Night) od března roku 2015. Úžasná premiéra, která v klubu proběhla v rámci Žižkovské noci byla památeční. Plný klub do sedmé hodiny ranní a nálada tak skvělá, že se nikomu nechtělo domů. Párty pořádá ve spolupráci se svou CRW DJs crew, kterou založil začátkem roku 2015 a kam se přidávájí nezávislí a nikým vázaní umělci.
Po pár dílech se MoON:Sherry rozrůstá na obě stagee (Divadelní bar i Malá scéna) a nabízí tak velké hudební vyžití pro všechny návštěvníky klubu. Akce skončila na jaře roku 2020 stejně jako jeho více než 10 leté působení v paláci Akropolis, kde byl rezidentem.

 

MoOn:FX

Od února 2016 začíná Ketan pořádat pravidelné mejdany i v dalším legendárním pražském klubu, kterým je Radost FX. Tento klub je opravdovou house legendou, klub který psal historii české taneční elektronické scény, kde se vystřídalo takových zvučných jmen, že by to nešlo ani spočíst. Zde také se svou Vychytane.cz Djs crew dostává na starost Lounge bar i hlavní sál a zaměřuje se striktně na live projekty a pečlivě vybírané hosty z našich i ze zahraničí. Akce ale po 5 dílech skončila změnou managamentu klubu.

 

RETROSPECTION!! NIGHT

Akce vznikla v hlavě Dje Ketana v dubnu roku 2009. Dohnala ho k tomu jeho láska k starší klubové taneční muzice. Repertoár, z kterého Ketan vždy čerpal, byl hlavně z let 1996 a novější, nicméně postupem času se díky hostům akce rozrůstala jak o různé hudební styly, tak o rozdílné roky vydání jednotlivých tracků. Tím vznikali zvukově velmi kreativní večery, kdy se tyto rozdílné zvuky setkávaly v praxi. Koncepce celého večera ale nemyslela jen na různé období taneční hudby. Prostor zde dostávali mladí talentovaní djs, djane a producenti, kteří si na akcích mohli vyzkoušet, jak bude publikum na jejich vystoupení reagovat. Tato praktika se velice osvědčila a u návštěvníků byla oblíbená. Akce jako taková se stala několikrát i lukrativní afterparty po velkých koncertech (Parov Stelar band, Cartonage ad.).

Akce měla kromě svého rezidenta i několik pravidelných supportérů, kterými byli kromě několika opakujících se djů také vokalistka a mc Katrin (RU), která svým hlasem stavěla párty do úplně jiného rozměru. Zjistila ale, že jí více vyhovuje vystupování v oblasti dnb, tak se po smutné rozlučce přestala akcí zúčastňovat. Čas šel dále a Retro-night také. Kromě mnoha hostů jak z Čech, tak i ze zahraničí, přibyli další pravidelní hosté, kteří vždy úžasně Dje Ketana doplňovali. Dva skvělí hudebníci s neuvěřitelným citem pro hudbu a načasování svých vstupů. Flautistar se svojí překrásnou flétnou a dalšími dechovými nástroji a Richard Mader alias Rishin s ďábelsky rychlými prsty s perkusi. Tím ale vznikl i nový hudební subjekt. Dj + perkuse + flétna. Tato kombinace byla natolik divoká, že se rozrostla i mimo Retrospection!!night a dala vzniknout projektu Dj Ketan with Band! (později 4Become1). Aktuálně již Ketan tuto párty nepořádá.

GTFCKD a GTFCKD DJS MARATHON

Get-F*cked vznikla v dubnu roku 2010 jako nová pravidelná akce DJe Ketana pro bývalý klub Kostel v Praze na Staroměstském náměstí. Z mediálních důvodů, se musela ale akce mírně přejmenovat, protože při rádio rozhovorech a mediální propagaci dělal název akce všem trochu problém. Ubralo se několik písmen a vzniká GTFCKD. Tato akce návštěvníkům nabídla pestrý hudební zážitek ve více hudebních stylech, doprovodný program a dech beroucí vizualizace od předních domácích a zahraničních VJs. Od září 2011 se GTFCKD rozšířila také o DJs Marathon. Realizační tým párty GTFCKD měl na každý díl přichystaného zajímavého hosta nebo hudební projekt. Lidé se vždy těšili na zahraniční headlinery a na kvalitní support českých djs. Aby si vybrali z velkého množství tanečních stylů všichni, bylo vždy součástí akcí více hudebních stageí se zaměřením na různé hudební styly. První GTFCKD párty se konaly v roce 2010 v pražském klubu Kostel na Staroměstském náměstí, poté v klubu Lávka, jenž se stal jejich domovem na dva zrealizované díly, a kde vystoupili např. Corvin Dalek nebo Afrika Islam, první zahraniční hosté GTFCKD. Poté se GTFCKD rozšířila o Djs Marathon.

Samotný DJs Marathon odstartoval 3. září 2011 na Výstavišti Holešovice, jako 5. díl GTFCKD. Celý marathon navštívilo více jak 2000 lidí. Na každém marathonu se představila plejáda českých, ale i zahraničních DJs a to vždy v hodinových setech. Další GTFCKD DJs Marathon se konal o rok později v květnu 2012 v úžasném atomovém krytu Cover Place v Praze, kde již vystupovalo 48 DJs na třech podiích. Poslední GTFCKD párty se konala v květnu 2013 v pražském klubu Roxy, kde byla akce znovu velmi originálním způsobem zpracována a kde se již konali taneční soutěže a exhibice jedné z nejlepších českých tanečních škol za doprovodu live projektů a DJů s live hudebníky.

Akce je aktuálně, jak se říká, v šuplíku, ale není vyloučeno, že se v budoucnu DJs Marathon, nebo samotná GTFCKD akce na klubové scéně zase objeví.

 

 

 

SPOLUPRACUJÍCÍ HUDEBNÍCI

 

BOHDAN SKIBINSKYY (BLR) – KLARINET, ZOBCOVÁ FLÉTNA, SAX

Klarinetistu Bohdana z lvovského kraje můžete vidět zářit vedle nejednoho pražského DJe. Hlavním odběratelem jeho energie je momentálně balkánská kapela Circus Problem. Absolvoval AMU ve Lvově, kde hrál v symfonickém orchestru.  Ovládá klarinet, flétny a všemu dodává skvělý drive pomocí nášlapných efektorů a samplerů. Bohdana můžete vidět vedle Ketana skoro pořád, je to jeho nejčastější doprovod a člen projektu 4Become1.

Dudu Morais Drums (BRA)

Je brazilský perkusista, zpěvák a konstruktér perkusivních nástrojů. Leader pražské latinskoamerické hudební scény, který spolupracoval například s Yvonne Sanchez, živými salsa projekty a je stálým a oblíbeným spoluhráčem DJů napříč všemi žánry od funku po drum’n’bass. V roce 2017 se stává dalším členem projektu 4BeCome1 a dostává se na čelo nejčastějších doprovodných hudebníků tohoto projektu.

RISHIN (CZ) – PERCUSSIONIST

Perkusionista Rishin se pohybuje na poli elektronické taneční hudby již delší dobu (mimo jiné support pro Corvina Daleka, Africa Islam, Rob Birch). Na hraní s dj’s ho baví kontrast lidského groovu a stroje. Při vystoupení kombinuje elektronické (Roland drumpad) a klasické perkuse (bonga, kanjira, darbuka atd.) s cílem dosáhnout invenčního zvuku & adekvátní intenzity. V současnosti také hraje v kapele Red Velvet. Rishin je spolu-zakladatelem projektu 4Become1 (dříve Ketan&Band). Aktuálně již s projektem nevystupuje, ale místo si zde plně zaslouží!

FLAUTISTAR (CZ/SK) – MULTIINSTRUMENTALISTA / PŘÍČNÁ FLÉTNA, SAX, SAMPLER, AKAI

Neuvěřitelně flexibilní a improvizačně bohatý hudebník, ovládající mnoho hudebních i elektronických nástrojů. Jako doprovod pro svá vystoupení si ho zve mnoho českých djs. Ne jednou doprovázel i zahraniční producenty na jejich vystoupeních v ČR. Mnoho času tráví i na Slovensku s perlami slovenské taneční scény. Zakladatel a provozovatel studia UTR. Flautistara uvidíte s projektem především na větších open air i klubových událostech.

JAN STIBOREK A DAN PETKEVIČ

Jan Stiborek a Daniel Petkevič, jsou dva skvělý perkusionisti z elektronické kapely U-Prag. Vystupují v live projektu Dje Slatera (Slater & Urban Legends). Jejich um a hudební profesionalitu využívá občas i projekt 4Become1 na vybraných hudebních událostech.

 

Peripetie s DJ nickem Ketan

Historie mého DJ nicku – Ketan, je relativně krátká. Jak je psáno v mém biu, vystupoval jsem dříve pod jmény různých a nefungujících DJs crew. V roce 2006 jsem si ale řekl „dost!“ a začal jsem fungovat sám. Proto jsem si musel i vymyslet vlastní nick. Původně, protože mi všichni říkali „Peťan“, jsem prostě jen hledal rým na mé oslovení. Metan, Retan, Setan, Ketan! Přišlo mi to v pořádku a trefné. Udělal jsem si web a další maličkosti a začal jsem vystupovat jako DJ Ketan. Tak mě víceméně do dnešních dní většina lidí a přátel zná. Nicméně později, asi o tři roky, jsem zjistil, že „Ketan“ je naprosto běžné a velmi rozšířené jméno v Indii. Opravdu mě nenapadlo (dodnes nevím proč) zkontrolovat si toto mnou zdánlivě vymyšlené slovo např. v Googlu. Ano, opravdu mě to nenapadlo!! A tím začali problémy s „Ketanem“. Čím dál tím více se ukazovalo, že když si chci o sobě něco vyhledat na netu, stále více mi vyskakují odkazy na všemožné Ketany v Indii. Později se ukázalo, že DJ Ketan je i mnohokrát v Indii také a že jsou to nějací mladí začínající rádoby DJs z různých koutů Indie, kteří si tak říkají zkrátka proto, že se tak jmenují civilními jmény.

Další kiksy a problémy na sebe nenechali dlouho čekat. Jistý DJ Ketan, který dle mého osobního názoru hrál otřesnou hudbu a víceméně neuměl ani míchat, plodil jeden děsný mix za druhým a snažil se i o vlastní produkci, se samozřejmě dostal i na Soundcloud, kam umísťoval své otřesné pokusy a bavil tím značné množství lidí. Strop všeho bylo, když na můj soundcloud „Ketan“ začali psát jiní producenti a lidé vysmívající se zprávy, že tu a tu „skladbu“ chtějí jako vyzvánění a proč dělám produkci, když to není ani matematicky správně složené atd. Všem jsem musel odepisovat, že to nejsem já ten Ketan, že já jsem z Prahy atd.

Další perlička byla, když mi tento Ketan začal krást moje vlastní loga a obrázky z video-setů na Youtube. Ukradl mi logo GTFCKD a dal si to k nějakému svému opravdu otřesnému videu, dokonce mou vlastní fotku z párty – kde jsem byl vyfocen zezadu s plným parketem před sebou (foto z Open Air festivalu v Panenském Týnci v roce 2012) – paradox všeho je, že on je samozřejmě typický Ind – tedy tmavý, s hustými černými vlasy a já běloba s pleší. Je to velmi úsměvné.

Nereagoval na moje výhružné zprávy, neodpovídal, videa, ani loga nestáhl, či nevyměnil. Nahlášení na Youtube nikam nevedlo. Byl jsem stále více naštvaný.

Nicméně v té době jsem již několik let provozoval DJ Live projekt s kolegy hudebníky a protože jsme v té době stále vystupovali jako „Ketan a Band“, nebo Ketan feat. Flautistar a Rishin, či podobné dlouhé názvy, řešil jsem jaké jméno, jednotné, pro tento live projekt vymyslet. A protože jsme v plné sestavě byli čtyři hudebníci a jeden DJ, napadlo mě zkrátka jméno „4BeCome1“. A protože se mi jméno velmi líbí, začal jsem postupně vystupovat jako 4BeCome1 i sám. Jména Ketan se ale vzdát nechci a v měřítku naší republiky, to ani ničemi nevadí. Takže Ketani všech zemí spojte se .. a v CZ vládnu tomuto jménu já.